Çalıkuşu ile Farklı Dünyaların Perdesini Aralayın

Çalıkuşu ile Farklı Dünyaların Perdesini Aralayın

Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz eserleri arasında yer alan Çalıkuşu günümüzde bile büyük bir ilgi ile kitap severler tarafından takip edilmektedir. Cumhuriyet döneminin eserleri arasında bulunan bu eser, yayınlandığı zamanlarda büyük ses getirmiştir.

Feride ve Kamuran’ın büyük aşk hikâyesinin anlatıldığı bu eser aşkın en saf yönlerini okuyucusuna aktarmaktadır. Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Reşat Nuri Güntekin tarafından hayata geçirilmiş olan bu aşk hikâyesi bugün film ve dizi olarak da ekranlara yansıtılmıştır.

Yazdığı aşk romanları ile aşkı okuyucusuna sunan ünlü yazar, büyük bir hayran kitlesine sahip olmuş ve yazdığı eserler ile dünyaya ün salmıştır. Ünlü yazarın eserlerinde kullandığı üslup ve dil okurları tarafından ilgiyle takip edilmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Türk Edebiyatının Unutulmaz Eseri

Gelmiş geçmiş en iyi eserlerden birisi olarak kabul görmüş olan Çalıkuşu 1922 yılında tefrika edilmeye başlanmış ve 1923 yılında kitap olarak basılmıştır. Reşat Nuri Güntekin’in tanınmasında büyük bir rolü olan bu kitap iyi bir eğitim almış olan bir kızın Anadolu’nun çeşitli köylerinde öğretmenlik yaptığı zamanlarda yaşadığı olayları ele almaktadır. Saf duygular ile bezenmiş bir hikâyeyi anlatan bu eser, yürek ısıtan sahnelere sahip olması nedeniyle herkes tarafından beğeni toplamayı başarmıştır.

Hemen hemen her yaştan herkesin büyük keyif alarak okuyabileceği bu eser, edebiyat dünyasının ses getiren eserleri arasında yerini korumaktadır. Kitabı satın almak için çevrenizde bulunan kitapçılara uğramanız veya online ortamlarda kitap satışı yapan sitelerden sipariş vermeniz yeterli olacaktır. Uygun fiyatı ile sizlere unutulmaz zaman geçirtecek olan bu eser aşkı yeniden anlamlandırmanızı sağlayacaktır.

Anı Defterinden Hayat Hikâyesi

Sessiz öğretmenler olduğu bilinen kitaplar insanların kendilerini geliştirmelerindeki en etkili araçlardır. Okuma alışkanlıkları sayesinde insanlar bilmedikleri şeyleri öğrenir ve geniş bir bakış açısı kazanırlar. Okuma alışkanlıkları insanların ruhsal yönlerden de kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlar. Çalıkuşu kitabı yayınlandığı ilk günden bu yana büyük bir hayranlıkla okunmuş ve hiç eskimeyen yayınlardan birisi olarak raflarda yer etmiştir.

Romanda baş karakter olan Feride’nin yazmış olduğu günlüğün günlük konuşma dili ile okuyucusuna aktarılmasını sağlayan Çalıkuşu kitabı ilk başlarda 4 perdeden oluşacak olan bir oyun olarak kaleme alınmıştır.

Önce annesiz daha sonra da babasız kalan Feride’nin hayata karşı tutumlarının sergilendiği bu yapıt, Kamuran ile arasında geçen romantik ilişkinin okuyucuya aktarılmasını sağlamaktadır. Feride kendisi gibi babasız olan Munise ile yakınlaşarak onu evlatlık edinmiştir. Hayatına yön verecek olan bu karar sonrasında Feride’nin yaşadıkları, hüzünleri ve sevinçleri için kitaba sahip olabilir ve bir an önce okumaya başlayabilirsiniz.

Mutlu Son ile Biten Romanlar

Yaşadıkları pek çok sancılı olaydan sonra Kamuran ve Feride birbirlerini tamamlamayı başarmış bir çift olarak romandan ayrılırlar. Romanın sonunda bu aşk dolu ikilinin evliliklerine şahitlik edecek olan okuyucular, şartlar ne olursa olsun en sonunda romantizmin ve aşkın kazanacağını bir kez daha idrak etmektedir.

Okuduklarından keyif almak ve isteyenlerin kaliteli yayınları tercih etmesi gerekmektedir. Bugün okuyucusundan tam not almayı başarmış sayılı kitaplar arasında bulunan Çalıkuşu okuyucusunu kendisine esir eden bir yapıt olarak da bilinmektedir. Kitabın başlangıç cümlesi ile bitiş cümlesi arasında sıkışıp kalacağınız o eşsiz anları tekrar tekrar yaşamak isteyecek ve bir sefer okumakla asla yetinmeyeceksiniz.

Gelecek Nesil İçin Aşkı Anlatmanın En Masum Yolu

Yeni neslin saf aşkı anlaması için mutlaka okuması gereken bir kitap olarak bahsedilebilecek olan Çalıkuşu kitabı zamane aşklarının ne denli anlamsız olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Geçmişten günümüze kalmış en güzel aşk hikâyelerinden birisi olan bu eser, çağımız gençlerinin aşk kriterlerinin bir kez daha gözden geçirmelerini de sağlayabilir.

Hayatın anlamlandırılması için yazılmış kitaplar kişilerin ruh dünyalarındaki çalkantıları nasıl bastırdıklarını da bizlere anlatmaktadır. Kimi zaman zorlu dönemeçlerden geçerken nasıl ayakta kalınacağının bir yolunu bizlere anlatan kitaplar, hayat sert rüzgârlar estirdiği dönemlerde bizlere destek olmaktadır.  Yağmurlu bir günde, bir fincan kahve eşliğinde yapılabilecek en güzel etkinlik olan kitap okuma olayı sakin ve rahatlamış bir ruh haline sahip olmanızı sağlayacaktır. Ruhunuzu okşayacak ve bedeninizi sımsıcak edecek cümleler arasında eşsiz lezzetler tatmak için soyut alemlere geçmenizi sağlayacak kitaplar arasında bulunan Çalıkuşu enfes anlarınızın kitabı olacaktır.